20.7.11

Ελλάδα - Ουκρανία 73-79

Η εθνική γνώρισε την ήττα από την Ουκρανία με 79-73 σε ένα αδιάφορο παιχνίδι. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε ήδη γνωρίσει τον αποκλεισμό από τα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ Νέων στο Μπιλμπά.

Η ομάδα του Κώστα Μίσσα σε ένα αδιάφορο παιχνίδι, αφού είχε ήδη αποκλειστεί μετά τη νίκη της Τουρκίας επί της Γερμανίας με 22 πόντους διαφορά.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώριζε ότι δεν θα πάρει κάποιο "εισιτήριο" για τα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ, ξεκίνησε νωχελικά το ματς και ηττήθηκε τελικά με 79-73.
Οι Ουκρανοί ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-13, την στιγμή που η εθνική μας δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει.
Στη συνέχεια, η Ουκρανία δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες να ελέγξει την αναμέτρηση, καθώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπαθούσε, αλλά δεν μπορούσε να πλησιάσει και να απειλήσει τους Ουκρανούς. Με αυτόν τον τρόπο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 29-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ουκρανία άνοιξε ακόμα περισσότερο και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 61-42 για να προσπαθήσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να κάνει την ολική επαναφορά στην τελευταία περίοδο χωρίς πάντως να τα καταφέρει (79-73).

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 29-36, 42-61, 73-79.

Ελλάδα: Κατσίβελης 22(2), Ψαρόπουλος 12(1), Ιωακειμίδης, Αντωνάκης 7(1), Μοτσενίγκος 5(1), Παπαντωνάκης, Παπαπέτρου 2, Κανονίδης 3(1), Κουκουλάς 22, Παππάς.

Ουκρανία: Μισούλα 7(1), Ντζουάμπα 6(2), Λεγκόροφ 4, Λεμπεντίντσεφ 12, Μπομπρόφ 18(1), Κρούτους 5, Λούποφ 10(1), Χελοβάν, Πιστόβγι 10.